2023. június 25., vasárnap

Beszéljünk a franciákról: az első nap


Ohh hát oda nem menj, csalódás, koszos, büdös, és nem kedvesek. Még angolul sem beszélnek. Jó, de ott van Mr. Morrison, és hát bakancslistámon van közel 30 éve. És ha már ott vagyok, csak legyünk már turisták.

Szóval nekivágtunk egy nap londoni séta és egy DM koncert után. Éjszaka áthúztuk a bőröndöket fél Londonon. De hát sötét lesz, és a közbiztonsággal mi lesz? Mi lenne? Minden rendben volt: láttunk rendőröket és vértócsát. Mi van ebben: manapság ez normális. Fotóztad már hulla fáradtan, bőröndöt cipelve éjszaka London utcáit? Ha nem, tedd meg! És láttál már bevárosban rókát? Főleg éjszaka bőröndöt cipelve? (nem, nem ő cipelte, hanem mi). Mert én fotóztam az utcákat, és láttam a rókát. Hogy mit keres ott egy róka? Nyilván tást. És miért ott? Mert írtjuk az erdőket. Mindenre megvan a válaszom. És, hogy milyen éjszaka egy londoni vasútállomás? Mint otthon: földön ülő, alvó emberek, akik várják, hogy induljon a vonat, hogy legyen nyitva a mosdó. Van-e különbség a magyar és az angol állomás környéke között? Nincs. Sőt még a párizsi is pont olyan: zajos, zsúfolt. Talán annyival másabb, hogy a párizsiakat nem zavarja a sátor az állomás bejáratánál: pont leszarják, ki lakik ott, egészen addig amíg ő nem szarik ott.

Szóval a nemzetközi vonatra épp úgy kell becsekkolni, mint a repülőre, csak itt vihetsz 100 ml-nél több folyadékot. Erre igazából kérnek is, mert kedvesen jelezték, hogy meleg lesz ám. Csekkout után, egy bűnrossz kávéval megkezdtük utunkat. A kivetítőnek hála megtaláltuk az áramforrást (el van dugva de nagyon), a lábtartót és azt is követhettük, hogy mennyivel haladunk. A 300 km/h-t nem értük el, de hipp és hopp már ki is jöttünk a víz alól. A sebességet épp úgy nem érzékeltük, mint a repülőn: vagyis sehogy.

Becsekkolni nem kell, így egyből kereshettük a csomagmegőrzőt. Valahogy nem állt rá az agyunk a francia nyilakra, hogy most akkor le és ferdén, vagy előszőr ferdén és aztán le. Na de 20 perc alatt meg is találtuk. Fontos! A sorti szó jelentése: kijárat. Ezt 2 perc alatt megtanultuk! A metrókon igazán jól jön: csak szólok! Kénytelenek voltunk betenni csomagjainkat, mert a szállást csak délután 3-kor foglalhattuk el, minket meg várt Lisa a Mona. Robotszerű járásommal (értsd úgy, hogy leszakadt a lábam) útnak indultunk. Közben bújtuk a netet, hogy mi merre. Nos a szállásunk no go zónában volt. Sebaj szeretünk veszélyesen élni. Nyilván minden város állomás környéke no go, ami amúgy nehezen kivitelezhető, főleg ha vonattal utazol. Az állomástól a Louvre-ig kb. mint Budapest utcái. Az épületek stílusa hasonló, csak valahogy tisztább, és karbantartott falakkal. A zebrák azért elsőre rohadtul nem egyértelműek, főleg, hogy pár nap alatt kezdtem felfogni az angol közlekedést, majd ismét a normális oldalon közlekedtek. A zavart csak fokozta, hogy a kerékpárosok csak úgy száguldoznak az útjaikon, mégsem dudál rájuk senki. Az öröm, hogy a múzeumig lejtő van nem volt őszinte részemről, mert tudtam, hogy ezen jövünk vissza, akkor meg ugye penge logikámmal kikövetkeztettem, hogy nem fog lejteni. Nem hiába ültem évekig a fizika órán. Itt meg kell jegyeznem, hogy nem láttam koszosabbnak az utcákat, mit a mi fővárosunkban. Oké az elmúlt időszakban sok kukát, szemetet égettek a franciák, de ennek nyomát sem láttuk. A múzeum előtti parkban megpihentünk, mert előrelátó turistaként online megvettük a jegyeket: álljon sorba az, akinek két azaz kettő anyja van, vagy aki nem 3 napot tölt el Párizsban.

Ha azt hiszed, hogy az előbb említett online jeggyel nem kell sorban állni: tévedsz. Egy pillanatra zavarba is jöttünk, hogy most mi a szösz van, mert kb egy millió ember volt a múzeum előtt. Oda is siettünk egy irányító emberhez, hogy tessék mondani wtf. Nos az, hogy nem szólalnak meg angolul így elsőre nem volt mérvadó, mert emberünk magyarul válaszolt. Mit nekünk angol vs francia: magyarul beszélünk oszt ennyi! Igaz hitetlenkedve fogadtuk (nem csak mi!), hogy alig 10 perc alatt bejutunk, pedig de. És kezdetét vette az osztálykirándulás. Érthetően mindenki Lisat kereste, aki a legfelső szinten van. Ha lent lenne szerintem senki nem menne fel. Nyilakkal jelezték, merre is menjünk (igaz az egyiptomi részt nem találtuk meg..mondom én hogy az ő nyilak mások, mint a magyaroké..érted ugye mire utalok?). Aztán egy nagy teremben tömeg és ott volt Lisa. Igen tudom, hogy az én tudatlanságom, hogy valami nagyot kerestem, és nem egy jó esteben A/2-es méretű festményt. Félre ne értse senki, nem becsülöm le az alkotást vagy az alkotót, de valahogy nagyobb méretű festményre gondoltam. A biztonsági emberek egy fényképet engedélyeztek: mondtam is várjál már te: zoomolni kell, hogy lássam rendesen. Lisa után megpihentünk, majd ismért az egyiptomiakat kerestük: sikertelenül. Jó majd megnézem a Múmia filmet.. Hogy a múzeumban van-e légkondi? Talán két azaz kettő teremben van, a többiben meg izzadjál ha már eljöttél.

Mivel nem lett ruganyosabb a járásom a megszámolhatatlan kávé után sem, egy gyors vacsora után elfoglaltuk a szállásunkat. Nos nem azt a szobát kaptuk, amit vártunk. Takaróból is csak egy volt, a bérbeadó pedig közölte nem tud adni másikat. Hát fiam itt buktad a második csillagod az értékelésnél. Hogy a no go zónában tudsz-e takarót, plédet vagy egy lepedőt venni? Egyértelműen nem. Viszont alig 20 percre van egy IKEA. Nem, nem mentünk el, jó volt az ágynemű huzat is. Mivel kissé fáradtak voltunk, meg az óra is előrébb járt: eltettük magunkat másnapra.

Jut eszembe: valahogy a google map szerint metróval minden mindentől 23 percre van: gyanús. Valamint vannak boltok, akik csak délután 4-ig vagy 5-ig árulhatnak alkoholt, mert valami engedélyhez kötött és láthatóan ez nincs minden boltnak!

Tovább is van mondjam még?



Beszéljünk a franciákról: az első nap

Ohh hát oda nem menj, csalódás, koszos, büdös, és nem kedvesek. Még angolul sem beszélnek. Jó, de ott van Mr. Morrison, és hát bakancslistám...